Psychologia koloru – symbolika barw w życiu codziennym

psychologia koloru

Kolor za nas mówi, i wcale nie jest to określenie na wyrost. Codziennie dokonujemy wyboru i często mimowolne decyzje, jaką jest choćby dobór palety kolorystycznej, określają nasz nastrój i wpływają na to, jak postrzega nas otoczenie.
Każda barwa nacechowana jest emocjonalnie, niektóre z nich potrafią wprowadzić w stan pobudzenia, przyśpieszyć metabolizm czy uspokoić. Psychologia koloru systematyzuje wiedzę na temat tego jak odczytujemy barwy.

KOLOR ŻÓŁTY

Nie bez przyczyny znaki ostrzegawcze są żółte, bo żółty pierwszy kolor jaki koduje nasze oko. Oznacza żywiołowy temperament. Odrobinę drażni. Z tego też powodu jest idealny dla osób, które chcą podkreślić swoją pewność siebie. Żółć to kolor słońca, mocno pobudza, dlatego wszystkim, którzy mają problemy z poranną pobudką gorąco polecam postawienie w okolicy łóżka jakiegoś żółtego przedmiotu. Żółty to symbol radości, aktywizujący dobre wspomnienia, wywołujący pozytywne emocje. Uwalnia serotoninę odpowiedzialną za poczucie szczęścia. Szczególnym odcieniem jest musztardowy, nietwarzowy odcień, w którym większość z nas wygląda jak statystka „The Walking Dead”.

KOLOR CZERWONY

Mylnie uważany za pierwszy notowany przez oko kolor. Zajmuje drugie miejsce na podium. Czerwień to kolor władzy. Kojarzy się z miłością drapieżną i namiętną, pełną ekscytacji. Naukowo udowodniono, że pobudza tętno. To kolor symbolizujący działanie, energię, przygodę, wigor i siłę. Pełen skrajnych emocji. Czerwień zwraca uwagę na niedoskonałości skóry, rumieńce i żyłki. Przy nieodpowiednim doborze odcienia tego koloru twarz staje się sina i zmęczona. Najlepiej wygląda w wersji total look.

KOLOR BRĄZOWY

Chcesz zniknąć w tłumie? Załóż brąz. To kolor, który postarza, dlatego warto go ożywić korzystając z dodatków. Dobrze komponują się z nim barwy ciepłe: żółć, pomarańcz, czerwień, róż oraz zimne: mięta lub turkus. Brąz uwydatnia zmarszczki, sprawia wrażenie, że skóra jest jeszcze bardziej blada niż w rzeczywistości. Symbolizuje naturę i użyteczność, budzi poczucie zaufania, dlatego często wykorzystywany jest przez marki, które chcą wywołać u klienta poczucie bezpieczeństwa. Dobrze wygląda na skórze i wełnie, niekoniecznie bawełnie. Jest wskazany dla osób, które pragną życiowego wyciszenia i stabilizacji.

KOLOR NIEBIESKI

Kojarzy się z wodospadem, jego siłą i spokojem. Świetnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy wskazane jest wzbudzenie otwartości i zrozumienia. Niebieski jest symbolem przyjaźni, lojalności i bezpieczeństwa. Pobudza organizm do produkcji noradrenaliny, hormonu, który uspokaja. Nieoficjalnie uważa się go za ulubioną barwę większości społeczeństwa.

KOLOR ZIELONY

W teorii często unikany kolor, w praktyce chętnie go nosimy, bo występuje w wielu odcieniach: turkusowym, butelkowej zieleni (dodającej powagi), miętowym (idealnym dla osób o ciemniejszej karnacji), oliwkowym, khaki (który warto ożywić soczystymi barwami). Zieleń to kolor natury, życia i harmonii. Istotny dla uzdrowienia, nadziei i prawdziwej wolności. Podobno zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych.

KOLOR BIAŁY

Idealny do modelowania sylwetki, przy zatosowaniu odpowiednim kroju może wyszczuplić. To kolor niewinności, otwartości na wiedzę i nowości. Utożsamiany z prawdomównością, prostotą i dobrem. Biel należy dobrać do koloru zębów lub białka oka, podkreślając atuty urody. Zrównoważona barwa rozluźnia i powoduje dobre samopoczucie. Łagodzi emocje i może być traktowana jako lekarstwo na stres i zgiełk.

KOLOR CZARNY

Pomimo płonnych nadziei ludzi na całym świecie, nie wyszczupla. Zakładając czerń od stóp do głów obrysowujemy sylwetkę. Ignorując bieliznę modelującą i właściwości materiałów niestety nie mamy co liczyć na kilka kilo mniej. Czerń podkreśla białka oka, potęguje wrażenie zmęczonej twarzy, więc jest słabym kompanem na dzień po nieprzespanej nocy. Daje też wrażenie dystansu do osoby, która ją nosi. To kolor symbolizujący władzę, trwałość i wytrzymałość. Kojarzy się z elegancją oraz dodaje powagi.

KOLOR SZARY

Ulubiony kolor polskich projektantów, nadaje się do wszystkiego. Symbolizuje solidność, stabilność, niezmienność mimo warunków zewnętrznych. Kolor neutralny, świetna baza pod inne odcienie. Odpręża, uspokaja.

Kasia

Stylistka, marketerka, redaktor mody w Catwalk Magazine. Rozpracowuje modę na czynniki pierwsze, uczy wyrażania siebie i inspiruje do pozytywnych zmian.

Komentarze: 4 komentarze

 1. Magdalena 23 lutego 2017 Odpowiedz

  Ja zdecydowanie najbardziej lubię fioletowy we wszystkich jego odcieniach. Mam tak już od kilku lat i to wcale nie mija. Czerwień i żółć to kolory, których nie używam. Podobnie z zielenią. Nigdy w życiu nie miałam żadnego ubrania w tym kolorze. Za to czerń i biel... uwielbiam.

  • Kasia 6 marca 2017 Odpowiedz

   Ciekawe, czy przekonasz się do zieleni w tym roku. Ciężko będzie uniknąć tego koloru. ;)

 2. Ciekawy wpis o znaczeniu barw. Wprawdzie nie znalazłam nic o moim ulubionym pomarańczowym ????.

  • Kasia 6 marca 2017 Odpowiedz

   Moje niedopatrzenie! Specjalnie dla Ciebie zrobię aktualizację wpisu. :)

Napisz komentarz: